Kutatás a szervezett bűnözésről
A nemzetközi jellegű szervezett bűnözés elleni nyomozati munka jelenlegi kihívásaival kapcsolatosan tartottak szakértői tapasztalatcserét 2016. július 26-án a Ludovika Campuson. Az esemény az Európai Uniós támogatásból, a Belügyminisztérium által koordinált Belső Biztonsági Alap pályázat keretében megvalósuló, információáramlást vizsgáló kutatási projekt részeként került megrendezésre, amelyben főként a Rendészettudományi Kar oktatói vesznek részt.
A 2016. június elsején indult kutatásban résztvevő szakemberek előadásaiban szó volt a szervezett bűnözés nyomozati munkáját érintő releváns kérdésekről. Az eseményt a kutatás vezetője, Dr. habil. Kovács Gábor r. dandártábornok, az NKE oktatási rektorhelyettese nyitotta meg, majd Bezsenyi Tamás tanársegéd, szakmai koordinátor ismertette a szakértői tapasztalatcsere programját, valamint a kutatás jelenlegi állását.
Berki Antal r. ezredes előadásában vázolta a szervezett bűnözés kialakulását, valamint a vele szemben fellépő nyomozati munka történetét Magyarországon. Dr. Nyitrai Endre r. őrnagy, a Krimináltaktikai és Metodikai Tanszék oktatója a szervezett bűnözés elleni egységes nyomozati központ, mint szervezeti egység szükségességéről és az adatbázisok jelentőségéről beszélt. Részletes és szemléletes példákkal gazdagított előadást tartott Dr. Tóth Éva nyugalmazott kúriai bírónő, címzetes egyetemi tanár, aki a különösen védett tanú intézményéről beszélt a magyar bírói gyakorlat tükrében. Az ügyészségi szervezet működésmódjáról Dr. Inzelt Éva, az ELTE ÁJK adjunktusa tartott előadást, amelyben kiemelt szerepet kapott a kizárólagos ügyészi nyomozati jogkör, a Legfőbb Ügyészség és a megyei főügyészségek kapcsolata a nemzetközi jellegű szervezett bűnözés esetében. A tapasztalatcsere zárásaként Dr. Frigyer László r. őrnagy, a Bűnügyi Stratégiai Tanszék oktatója beszélt a büntetés-végrehajtás jelentőségéről a szervezett bűnözés elleni harcban, illetve ehhez kapcsolódóan a nyomozati munka speciális formájáról, a fogda- és börtönfelderítésről. A nyomozati munka egyik komoly információáramlási és erőforrás-problémáját, a párhuzamosságok jelenlétét elemezte Dr. Zsigmond Csaba r. alezredes a hazai nyomozati munkában. A rendezvényt megtisztelte jelenlétével dr. Szmodits Zoltán, a Legfőbb Ügyészség munkatársa is.
Az előadások mellett a kutatók egységesítették az interjúvázlatokat, amelyek felhasználásával a következő hónapokban, a fővárosban, illetve a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda hat regionális központjánál, a megyeszékhelyeken működő megyei rendőr-főkapitányságoknál és főügyészségeknél interjúkat készítenek, illetőleg büntetőeljárások aktáit kutatják majd.